а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бубнува

бубниваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Бацува нежно.
Англиски: kiss Албански: puth
Употреба: Деминутив
Примери:
Едно бакнешче, ѝ вели и ја бубнува во нажубравениот образ.
2. Треснува, предизвикувајќи специфичен звук.
Англиски: bang Албански: përplas
Примери:
Таму сѐ уште бубнува од време-навреме.