а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бува

буваат; бувал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 52003
1. Удира, тупа, бие по нешто предизвикувајќи специфичен звук.
Англиски: beat Албански: godas, rrah
Примери:
Жените буваа матеница.
Војниците го буваа (бувтаа) заробеникот со кундаците во грбот.
2. Кашла силно.
Англиски: cough Албански: kollitet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Стариот по цел ден бува.
3. (се бува) се удира
Англиски: beat Албански: rrah
Примери:
Тој се бува во градите дека ќе го направи тоа.
4. Испушта звук што го подражава гласот на бувот.
Албански: huton
Примери:
Бууу, бууу! - од куќата на кантарџиите бува бувот стар.
Изведенки
бување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК