а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бувта

бувтаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 16187
1. Удира, бие, тупа по нешто.
Англиски: beat Албански: godas
Примери:
Тапаните цел ден бувтаа и свиреа зурли.
2. Кашла силно.
Англиски: cough Албански: kollitet
Употреба: Медицина , Преносно значење
Примери:
Стариот непрекинато бувта.
3. (се бувта) се удира
Англиски: beat Албански: godas
Примери:
Тој постојано се бувта в гради и се фали дека е патриот.
Изведенки
бувтање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК