а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бувче

мн. бувчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 49864
Мал був или пиленце на бувот.
Англиски: owl
Употреба: Деминутив , Зоологија
Примери:
Откако младите бувчиња ќе се испилат, родителите ги чуваат и се грижат за нив до моментот на нивно оспособување за живот.