а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

був

мн. бувови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10090
ноќна птица грабливка
Латински: Bubo bubo Англиски: owl
Употреба: Зоологија
Примери:
Bо старата бука живееше еден був.
Изрази
Ќе го видиш бувот! (закана)