а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

букле

мн. буклеа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 26885
1. Предено или ткаенина, набрчкано, што има кадрави нишки.
Англиски: bouclé Албански: pëlhurë e ndrydhur, bukle
Примери:
Букле волница.
Букле џемпер.
2. буклија
Англиски: pail Албански: kovë
Употреба: Деминутив