а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буклија

мн. буклии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 28327
Дрвен сад за вода или за вино со синџир за носење преку рамо или за товарање добиток.
Англиски: pail
Примери:
Едно овчарче дојде на чешмата со голема буклија да наполни вода.