а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буниште

мн. буништа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 6979
Место каде што се исфрла гнојот, ѓубрето од шталата.
Англиски: dump
Употреба: Екологија
Примери:
Ја рине пондилата, го изнесува гнојот на буниште, им дроби зелје на свињите.