а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бунтовен

бунтовниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 15055
Што е секогаш готов на бунт.
Англиски: rebellious
Примери:
Тој е со бунтовен темперамент.
Тој верно ги слика настаните од бунтовната историја на македонскиот народ.
Изведенки
бунтовност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК