а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бунтува

бунтуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 13116
1. Поттикнува на бунт.
Англиски: instigate
Примери:
Тој ги бунтуваше слугите против експлоатацијата што ја вршеа над нив нивните господари.
2. (се бунтува) Крева бунт.
Англиски: rebel
Примери:
Јас се бунтувам против ваквата политика.
Тој секогаш се бунтува поради одењето на пазар.
Изведенки
бунтување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК