а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бурек

мн. буреци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8292
Вид ориентална пита.
Англиски: pie Турски: börek Албански: byrek
Употреба: Гастрономија
Примери:
Бурекот беше топол и мирисно чуреше кога под малото виличе корите крцкаво му се двоеја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК