а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буфка

(се) буфкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Треска, удира силно предизвикувајќи шум, соодветен звук.
Англиски: bang
Примери:
Тој се буфкаше на земјата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи