а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буца

(се) буцаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 42835
1. боде, прободува
Англиски: stab Албански: sëmbim
Примери:
Детето со прстето ги буца сите присутни.
2. (прен.) боде, боцка
Англиски: prick Албански: shpoj
Примери:
Козинавите покрови буцаат.
3. Со рогови (за рогато животно).
Англиски: prick Албански: sëmbon
Примери:
Вашата крава ја буца нашата и ја брка од јаслите.
4. (се буца, заемноповр.) Меѓусебно се бодат.
Англиски: prick Албански: sëmbojn
Примери:
Двата брава се буцаа (еден со друг).
5. (се буца) За свиња - се пари.
Англиски: mate Албански: shumohet
Изведенки
буцање ср.
глаг. им.