а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

буџа

мн. буџи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35260
Важна личност најчесто од политичкиот свет.
Англиски: boss
Употреба: Иронично , Разговорно
Примери:
Живееме од ѓубрето што го собираме од кантите на буџите, рече бездомникот.
Буџите во Скопје живеат на Водно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи