а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

важен

важни
Вид збор: Придавка
Ранг: 875
1. Што е значаен, влијателен, ценет.
Англиски: important
Примери:
Мојот татко оставаше впечаток на деловен, важен човек.
2. Што е главен, решавачки.
Англиски: main
Примери:
Во македонските просветни прашања најважен збор треба да имаа Македонците.
Се прави важен - се претставува како значајна личност, си придава важност без причина.