а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вазал

мн. вазали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18658
1. Во феудалниот период, благородник кој од друг повисок благородник добива земја во владеење.
Англиски: vassal Албански: vasal
Употреба: Историја
Примери:
Кога потпораснал, вујко му му одделил една мала област од своето кралство и го направил свој вазал.
2. Владетел, државна власт или класа што се обврзува кон друга на послушност и помош.
Англиски: ruler Албански: sundimtar
Употреба: Историја
3. Потчинет, зависен човек или зависна држава.
Англиски: subject Албански: subjekt
Употреба: Историја , Преносно значење
Изведенки
1. вазалски прид.
вазалскиот
2. вазалност ж.
вазалство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК