а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

варакоса

варакосаат; варакосан
Вид збор: Глагол, свршен
Позлати, обои со златна боја.
Англиски: gild
Изведенки
1. варакосува несв.
варакосуваат
позлатува
2. варакосување ср.
глаг. им.