а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

варак

мн. вараци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 54304
1. Многу тенок лист од злато, што се употребува за украс.
Англиски: gold leaf Турски: varak Албански: fletë ari
2. Лажна позлата со која се премачкуваат различни предмети.
Англиски: gild Албански: shkëlqim ari
Примери:
Огледалото е поизлупено по рабовите од рамката, со варак „озлатена " и издупена негде-годе.