а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

варварство

мн. варварства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 12414
1. Една од етапите на развој на првобитното општество.
Англиски: barbarism Албански: barbarizëm
Употреба: Историја
Примери:
Песните за лулање се дел од обредните песни коишто по своето потекло се пагански и веројатно се појавиле во периодот на варварството
2. некултура, суровост, дивјаштво
Англиски: primitiveness Албански: primitivizëm
Употреба: Преносно значење