а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вардарец

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 38142
1. Ладен, северен ветар што дува по долината на реката Вардар.
Англиски: wind Албански: erë vardareci
2. Вез, орнамент на женска капа.
Англиски: ornament Албански: ornament, vardarec