а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вардач

мн. вардачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37091
чувар, стражар
Англиски: guard
Примери:
Биди верен вардач на сиот народ.
Ти си вардачот на тоа стадо.
Изведенки
вардачки прид.
вардачкииот