а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вардило

мн. вардила
Вид збор: Именка, среден род
Чевларски термин за работ од чевелот со кој се зацврстува ѓонот за кожата.