а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

варен

варениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 6494
1. Храна приготвена со варење.
Англиски: boiled Албански: i zier
Употреба: Гастрономија
Примери:
варена пчениица
варено јадење
варено јајце
2. Што е од вар.
Англиски: lime Албански: gëlqerorë
Употреба: Хемија
Примери:
варни соли
Изведенки
варење ср.
глаг. им.