а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вариете

мн. вариетеа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 38605
Вид театар, ноќен локал со разновидна забавна програма, музика и игри.
Англиски: vaudeville Француски: variété
Изведенки
вариететски прид.
вариететскиот