а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вар

(едн.) варот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5394
Печен варовник, што се користи за варосување и во градежништвото.
Англиски: quicklime
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Таму не беше белено со вар, ами со бела земја.
Негасена вар.
Хлорна вар.
Изведенки
1. вар ж.
(едн.) варта
2. варски прил.
варскиот