а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вгнезди

(се) вгнездат; вгнезден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8336
1. Свие гнездо.
Англиски: nest Албански: fole
Примери:
Јато диви гулаби се вгнездиле во карпите.
2. Заземе место, се намести.
Англиски: place Албански: vend
Употреба: Преносно значење
Примери:
Куќата се беше вгнездила помеѓу јаболкниците.
3. Се вовлече, се вреже.
Англиски: nest Албански: fole
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неизвесност се вгнезди во секој од нас.
Мене во срцето ми се вгнезди жал.
Изведенки
1. вгнездува несв.
(се) вгнездуваат
2. вгнездување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК