а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вгорешти

(се) вгорештат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Премногу се затопли.
Англиски: heat up Албански: nxeh tepër
Примери:
Времево се вгорешти.
2. Се запали, се засили.
Англиски: inflame Албански: kallet, ndizet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сега, по тие зборови, тој се вгореши и почнува да вика.
Изведенки
1. вгорештува несв.
(се) вгорештуваат
2. вгорештување ср.
глаг. им.