а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вдише

вдишат; вдишете; вдишав, вдишаа; вдишал; вдишев, вдишеа; вдишел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15717
Земе, вовлече воздух во белите дробови преку нос или уста.
Англиски: inhale
Употреба: Медицина
Примери:
Со широко отворени гради вдишав свеж воздух.
Изведенки
1. вдиши св.
2. вдишува несв.
вдишуваат
3. вдишување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК