а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вдоми

вдомат; вдомил; вдомен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23361
1. Омажи односно ожени (ќерка или син)
Англиски: marry Албански: martoj, bëj shtëpi
Примери:
Да си ги вдомам децата.
2. Најде дом за некого.
Англиски: accommodate
Примери:
Драматичарот ја раширил својата палета за да може да ги вдоми сите бои и тонови на злата судбина.
3. (се вдоми) Се омажи односно се ожени.
Англиски: marry Албански: martohem, bëhem shtëpi
Примери:
Ќе прибере некоја сиромашка, ќе се вдоми.
Изведенки
1. вдомува несв.
вдомуваат
2. вдомување ср.
вдомувањето
глаг. им.
Пример: решение за вдомување
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК