а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

веднаш

Вид збор: Прилог
Ранг: 158
1. Во овој час, во овој момент.
Англиски: instantly Албански: menjëherë
Примери:
Не можеше веднаш да се реши да оди кај него иако неговите очи го викаа.
2. Многу брзо, наскоро.
Англиски: soon Албански: shpejt
Примери:
Неговиот дедо веднаш по ослободувањето се пресели в град.
3. Непосредно до нешто, сосем блиску.
Англиски: immediately Албански: menjëherë
Примери:
Веднаш до него седеа две девојки.
Веднаш зад него чекореше еден старец.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК