а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вежба

мн. вежби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5067
1. Повторување на некое дејство заради физичко или интелектуално усовршување.
Англиски: exercise Албански: ushtrim, stërvitje
Примери:
Во неделата имавме гимнастичка вежба пред народот.
2. Наставна единица за добивање ирактично умеење, вештина по теориски пренесено, усвоено знаење.
Англиски: exercise Албански: ushtrim
Примери:
Вежби по физика.
3. Повремено вршење на воена должност од страна на воен обврзник.
Англиски: exercise Албански: stërvitje
Употреба: Воен термин
Примери:
Го зедоа вежба.