а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

везаница

мн. везаници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 41647
1. Исплетена низа од кромид, лук.
Англиски: garland Албански: varg
Примери:
Везаници кромид, лук.
2. вез
Англиски: embroidery Албански: qëndisje
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК