а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

велар

мн. велари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 48416
Заднонепчена согласка (к, г, х).
Употреба: Граматика
Изведенки
1. веларен прид.
веларниот
(грам.) Што се однесува на задното непце, заднонепчен.
Пример: веларни консонанти
2. веларност ж.