а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

великан

мн. великани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11701
Човек со исклучително ценети духовни особини, кој извршил големо влијание врз човештвото; значаен, познат, голем човек.
Англиски: giant
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Рацин спаѓа меѓу великаните на македонскиот народ.
Изведенки
великански прид.
великанскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК