а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

велича

величаат; величал; величејќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 8939
1. слави, фали
Англиски: praise Албански: madhëroj
Примери:
Сите го величаа Даме Груев.
И сите овие приказни со гордост се прераскажуваат, величејќи го виспрениот дух на нашиот народ.
2. (се велича) се слави, се фали, се воздига, се гордее
Англиски: celebrate Албански: lartësoj
Примери:
На кого да се надевам, со кого да се величам јас сирота.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК