а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вел

мн. велови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17801
1. Парче тенка, прозрачна ткаенина со која жените си го покриваат лицето.
Англиски: veil Албански: vello
2. Тенка, прозрачна, мрежеста ткаенина.
Англиски: tulle Албански: tyl
Примери:
Поради спуштениот вел на нејзината шапка, тој не можеше да погоди што се случило внатре.
3. Нешто што ја крие стварноста, што го спречува сознавањето.
Англиски: illusion Албански: iluzion
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој го надживеал своето време и велот на заборавот не може да го избрише од страниците на новата литература.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК