а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вепар

мн. вепри
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10694
машка дива свиња
Англиски: wild boar
Употреба: Зоологија
Изведенки
1. вепарски прид.
вепарскиот
2. вепров прид.
вепровиот
Што припаѓа на вепар.
Пример: вепрово влакно