а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

верверица

мн. верверици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8160
Мало шумско животно со долга опашка, цицач, живее на дрво и се храни со неговите плодови.
Латински: Sciurus vulgaris Англиски: squirrel Српски: веверица
Употреба: Зоологија
Примери:
Ја виде таму на гранката од дивиот костен верверицата.
Изведенки
верверичка ж.
мн. верверички
дем.