а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

верник

мн. верници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5023
Тој што проповеда некоја вера; тој што припаѓа на некоја верска организација.
Англиски: believer
Употреба: Религија
Примери:
Верниците да го молеа господа да ги спаси од злото.