а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ветар

Види и: ветер (м.)
ветрот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1214
1. Струење на воздухот во атмосферата предизвикано од разликата во температурата на воздушните слоеви или од разликата во притисокот.
Англиски: wind Српски: ветар Албански: erë Бугарски: вятьр Грчки: άνεμος
Употреба: Физика
Примери:
Дува ветар.
Северен ветар.
2. воздух
Англиски: air Албански: erë, ajr
Употреба: Разговорно
Примери:
Ќе излезам да ме фати ветар.
3. Правец, струја, во политиката и др.
Англиски: trend Албански: erë, rrymë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие беа зафатени од оној ветар во политиката кој нудеше поголема слобода.
Изрази
(мед.) Црвен ветар - заразно заболување на кожата.
Ветар и магла - несериозно, несигурно, безвредно.
Зборува на ветар - залудно, напразно.
Ветар работа - несериозна, несигурна.
Ветар го вее - несериозен човек, ветрогон.
Кој ветар го довеа? - Од каде, што го натера да дојде (за тој што е непожелен).
Се врти како што дува ветрот - постапува непринципиелно, се предава на околностите.
Ветар фати, ветар пушти.
Изведенки
ветрец ср.
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК