а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ветрило

мн. ветрила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 29676
1. ладало
Англиски: fan Албански: flladitëse, freskuese
Примери:
Таа брзо седна и си го скри лицето со ветрилото.
2. едро
Англиски: sail Албански: velë
Употреба: Архаизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи