а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ветриште

мн. ветришта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3896
силен ветар
Примери:
Ветриштата натрупуваат таму високи преспи и снегот се задржува понекогаш и во мај.
Изрази
Ветришта! - глупости, празни зборови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи