а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ветровка

мн. ветровки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 55816
Кусо, спортско палто од непропустлива ткаенина што штити од ветер.
Англиски: windcheater
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК