а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вечера

мн. вечери
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2936
Оброк што се зема навечер.
Англиски: dinner Албански: darkë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Вечерата беше сервирана на терасата.
Изведенки
вечеричка ж.
мн. вечерички
дем.
Израз: (посл.) Мала вечеричка - долга живеачка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК