а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вечера

вечераат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 4359
Јаде вечера, последен оброк во денот.
Англиски: dine Албански: darkoj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ние во летно време вечераме на чардак.
Тој вечера набрзина.
Изведенки
вечерање ср.
глаг. им.