а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

веѓица

мн. веѓици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33690
раб на платно
Примери:
Пак седев на работ од креветот врз веѓицата од старо веленце.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК