а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

видик

мн. видици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5874
1. Простор до каде што може да се гледа со голо око, што може да се опфати со поглед.
Англиски: vista Албански: pamje, horizont
Примери:
Качен на столот добива поголем видик.
2. Сфаќање, став, поглед на нешто.
Англиски: understanding, viewpoint Албански: të kuptuarit, qëndrim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Видикот се проширува со запознавање на нови содржина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК