а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

видокруг

(едн.) видокругот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13054
1. видик, хоризонт
Англиски: horizon Албански: horizont
Примери:
Добро ги разгледа предметите што му се наоѓаа во видокругот.
2. Поглед на нешто, сфаќање.
Англиски: view Албански: pamje, shikim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тесниот идеен видокруг на одделни истражувачи придонесува да не ја увидат разликата меѓу тие две нешта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК