а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

визба

мн. визби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2246
Просторија во куќа што се наоѓа под нивото на приземјето.
Англиски: cellar Турски: izbe
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Винарска визба - претпријатие што произведува и чува вино.
Слегов долу во визбата.
Од визбите дознаваме дека годинашниов гроздобер ќе биде во знак на белото грозје.
Изведенки
1. визбиче ср.
мн. визбичиња
дем.
2. визбуле ср.
мн. визбулиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК