а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вина

мн. вини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3213
1. Престап, грешка на поединец или група во однос на општоприфатените норми.
Англиски: guilt Албански: fajësi
Употреба: Правда
Примери:
Тој ја призна својата вина.
Негова вина е што дошло до експлозија во погонот.
2. Психички однос на сторител на кривично дело спрема стореното дело и последицата од него.
Англиски: guilt Албански: fajësi
Употреба: Правда
Примери:
Со длабоко чувство на вина тој си заминал оддома во белиот свет.
Ја префрли вината на друг.